Hindistan Hakkında Soru-Cevaplar

1- Hindistan nasıl bir yer, insanları nasıl?

Hindistan kimine göre fakirliğin en önde olduğu, oldukça pis, ineklere, farelere tapılan, insanların medeniyetten haberlerinin olmadığı , kimine göre ise asıl medeniyetin ve insanlığın özünü kaybetmediği, rengarenk, kaosun içinde müthiş bir ahenge sahip bir ülke. Aslında neyi görmek isterseniz onu görebilirsiniz Hindistanda… Çünkü çok kalabalık, çok başka, çok farklı ama herşey bir arada.

Hint insanı pozitif, daha oluruna bırakan daha maneviyata düşkün insanlar.

2- Havada baharatımsı koku var mı?

Hint yemekleri bol baharatlı olduğundan apartmanda dahi çokça baharat kokusu alabiliriz. Gerçi ben alıştığımdan bana ağır gelmiyor bu kokular. Ama uçaktan inerken baharat kokusu gelmiyor tabi.

3- Hindistan’ı 3 kelimeyle tanıtır mısın?

Hindistan deyince akla gelen ilk 3 şey benim için; aşk, turuncu ve zerdeçal.

4- Hindistan’a gelirken mutlaka yanımızda bulunması gerekenler?

Hindistana gelirken birşey getirmenize gerek yok ama önyargılarınızı bırakıp gelmenizi tavsiye ederim.

5-Gerçekten kocalarına o kadar itaat ediyorlar mı?

Evet. Hint (hindu) kadınlar için kocaları neredeyse tanrı gibidir. İtaatkarlar Hint erkeğide eşine sadıktır. Karşılıklı bir saygı içinde sürer ilişkileri. Bazı hint kadınları çok zor koşullarda çalışıyor hem evde hem işyerinde. Yinede kocası için sefertasını hazırlamayı ihmal etmez. Sabahın 5 inde kalkıp roti yaparlar. Aslına bakarsanız baya da çilekeştir Hint kadını.

6-Taciz ve tecavüz olayları sıklıkla olduğu doğru mu?

Hayır. Lanse edildiği kadar değil, Bazen bakanlar oluyor ama o kadar rahatsız edici bir harekette bulunmuyorlar.Şunu belirtmem lazım Güney Hindistançok güvenli ama Kuzey Hindistan’ın bu konuda pek iyi olmadığını Hintliler bile söylüyorlar. Özellikle Delhi ve Uttar pradeş eyaleti.

7-Kızları güzel mi?

Hint erkekleri için aynı şeyi söyleyemem ama hint kızları (doğal güzellik) gerçekten güzel. Tabi bu da çok az.

8-Filmlerdeki gibi konak tarzı, avlulu ve teraslı evlerde yaşayanlar var mı?

Elbette var ama çok zenginler. Sanat camiasından, tacir veya iş adamlarından oluşan kesim. Sıradan insanlarda imkansız çünkü özellikle büyük şehirlerde evler çok pahalı. Punjab, Tamil Nadu , Goa gibi eyaletlerde müstakil evler oluyor lakin dizilerde gördüğünüz kadar ihtişamlı değil aksine çok sade, az eşyalı gibi.

9-Ortalama üstü iyi bir şekilde 10 günlük tatil için ortalama ne kadar para harcanır?

Gidiş geliş uçak bileti dahil en az

5000-6000 TL gerekiyor.

10- Hint halkının Türklere bakış açısı genel olarak nasıl?

Genelde Türkiye’yi ya bilmiyorlar ya da müslüman ülke olarak biliyorlar. Ama diziler sayesinde daha çok tanınmaya başlandı.

11-Bir bilgi okudum doğruluk payı var mı halka bir sorar mısın ya da biliyorsan sen söyler misin? Budalar eski bir hint imparatorunun ibadet şeklini tasvir ediyor diyordu doğru mu bir de yoga tarzı oturuyorlar geçmişten gelen kendilerinin icat ettiği birşey mi yoksa tarihselliği mi var?

Buddhanın kendisi zaten prens. Sisteme karşı gelmiş bir adam. Bugunkü Nepal sınırlarında bir yerde doğmuş. Oturuşu meditasyon yapmaktan gelir. Yoganın ve meditasyonun tarihi 5.000 yıl öncesine dayanır.

12- Fotoğraf çekilirken para istiyorlar mı?

Aslında tam tersi hintliler yabancılarla fotoğraf çekilmek istiyor. Ama bazı hint geleneklerine göre giyinmiş kişilerle siz foto çekilmek isterseniz para istiyorlar.

13- İnsanları nasıl filmlerde izlediğimiz gibi geleneksel mi giyiniyorlar?

Bölgeye göre (eyaletten eyalete) değişiyor. Tamil Nadu’da herkes Sare giyerken Mumbai’de kadınlar çok modern batılı tarz giyinebiliyorlar veya Punjab’da erkekler turban takarken, Orissa’da kot pantolon giyebiliyorlar. Hindistan kocaman bir ülke her an herşey olabilir. Lakin kostümle gezmenizin hiç bir sakıncası yok hiç birşey abes kaçmıyor orada.

14-Katmandu ve Ganj Nehri, buralar mistik havası ile insanı gerçekten büyülüyorlar mu?

Nepal meditasyon merakımı e çok uyandıran konular arasında.

Katmandu’ya gitmedim ama giden herkes çok beğendiğini söylüyor. Ganga da yüklenilen imaj dolayısıyla mistik geliyor insanlara bence. Kutsal su diye serpiştilince üzerinize, şifalı filan zennetmeye başlıyorsunuz otomatik olarak.

15-Yaşam Türkiye’ye benziyor mu, paso var mı?

Ulaşım araçlarının hepsi var.Tren, metro,otobüs, taksi, uber,ola artı olarak rikşalar var.

16-Domuz eti satılıyor mu ya da yemeği her yerde var mı? Yemek yerken dikkat edilmesi ya da sorulması gerekiyor mu?

Hindistan’da kasapların büyük oranı Müslüman hatta çok büyük orandada Helal oluyor restoranlar, zaten sorabiliyorsunuz restorana girmeden evvel. Domuz eti satan ayrıca hristiyan kasaplarda var, zaten bunu açıkca yazıyorlar tabelalara. Onun dışında hiç gönlünüz rahat etmezse heryerde bol bol vejeteryan restoran var.

17-Fakir olan kirli olan kesimde genelde müslümanlar varmış duyduğuma göre doğru mu?

Evet malesef en kirli olan mahalleler genelde Müslüman mahalleleri.

18-En beğendiğin yemeği ve tatlısı hangisi?

Butter chicken, malai kofta, samosa, biryani,kaju barfi ve rasmalai.

19-Kendilerine has gelenekleri, kültürleri, dansları, saçları, yemekleri nasıl? Hangi dili kullanıyorlar hangi inançlara sahipler?

Bu da çok geniş bir konu çünkü 29 eyalet var ve her birinin kıyafeti, dansı, dili bazen inancı kendine göre değişiyor. Bunu zamanla insan alışsa dahi karıştırabiliyor. Mesela punjabiler sikhzim inancında, kurta pajama giyiyorlar, bhangra danslarının adı. Tanil Nadu da saree giyiyorlar. Bharatanatyam dansını oynuyorlar, Tamilce konuşuyorlar. Bu şekilde eyaletlere göre farklılıklar var. Kuzey Hindistan’da Delhi’de mesela Kathak dansı yapıyorlar. Müslümanların çoğunlukta olduğu yerler gibi..

20- Hindistanlılar kendi ülkelerindeki ünlü insanlara Salman, Aamir, Ranbir vs. hayranlar mı? Onlarla tanışma hayalleri kuruyorlar mı?

Tabikide. Hatta büyük sanatçıları çok üstün bir mertebede tutuyorlar. Onlar için çok büyük şeref tanışabilmek. Hatta Hindistan’da yabancı aktörlere veya şarkıcılara çok fazla ilgi yok. Dışarıda heryerde hint müziği duyarsınız mesela.

21-Kızlar açısından geceleri gerçekten dedikleri kadar tekin oluyor mu?

Mumbai çok modern bu nedenle gece cluplere kızlar tek başına gelip eğlenebiliyor. Diğer yerler için aynı şeyleri söyleyemem. GüneyHindistan’ın güvenli olduğunu hem yabancılar hem de hintliler söylüyorlar.

22-Hindistan’a yerleşmek istesem başlangıçta ne kadarlık bir masrafım olur?

Bu da kişisel ihtiyaçlara ve yaşam kalitesine göre değişir.Hangi eyalette kalacağına,ne kadar kalacağına bağlı olarak günlük ortalama 100 tl gider.

23- Günlük hayatta gerçekten sürekli gerdan kıvırıyorlar mı?

Gerdan kıvıran kesim daha çok tamil Naduda. Mumbaide çok az , kuzeye doğru gittikçe nerdeyse hiç yok gibi.

24-Hindistan gerçekten görülmeye değer mi?

Bence insanlar hayatlarına bir yön vermeden önce Hindistan gibi bir ülkeyi baştan aşağıya gezmeli. İnsana hayata dair çok şey katacağına inanıyorum.

25-Orada inekler ahırda mı yaşıyor yoksa şatoda mı?

Ahırda veya sokakta.

26-Gelenek ve göreneklerine çok mu bağlılar?

Evet kesinlike çok bağlılar. Ve bunun akla mantığa uyup uymamasının hiç bir önemi yok. Çünkü çoğunluğa saçma gelen, onların kutsal gördükleri şeyleri sadece sıradan cahil insanlar değil, okumuş, çok iyi yerlere gelmiş insanlarda can-ı gönülden inanıyor.

27-.Hindistan’a giderken İngilizce bilmeyen biri orada Türkçe konuşan bir rehber tutabilir mi?

Elbette var ama birazda olsa ingilizce bilirseniz insanların kalbine dokunma şansınız olur.

28-Hindistan’a gitmek mi daha pahalı yoksa orada gezmek mi?

Her ne olursa olsun bi ülkeye gittiğinizde kalacağınız yer, yemek gibi rutin bir masraf olur .Bu yüzden sadece gitmek zor , bilet parası pahalı. Siz gidin gerisi hallolur demek yanlış olur. Gezi planınıza bağlı biraz da.

29-Mumbai’de en güzel hediyelik eşya nerede?

Alışveriş merkezlerinde Hindistan’a ait hatıra, obje vs.lerin olduğu dükkanlar var. Ayrıca her şehirde mutlaka otantik pazarlar oluyor. Mumbai’ye gidecekseniz Chor Bazaar civarında sokakta satılan hediye olarak alabilceğiniz birsürü ıvır zıvır var.

30-Hindistan’daki insanların nasıl bir hayatı var?

Türkiye’de nasılsa aynı, benzer. Köyde yaşayanlar ekip biçmekle uğraşırken, şehirde yaşayanlar her daim bir yarış , bir koşuşturma

içindeler. Zengini de var fakiri de. Bazen bir kumaş parçası üzerinde sokakta yatanı da gördüm bazen de gittiğimiz restoranda ortalama bir insanın bir aylık maaşını harcayanı da. Zengini biraz fazla uçuk. Orta halliler en ideal olanları.

31-İnsaları güvenilir mi? Gerçekten söylendiği kadar güvensiz bir yer mi?

Söylenilen güvenilir olmaması tamamen önyargıdan. Şöyle ki avrupa listelerinde de en güvensiz ülke Türkiye. Peki gerçekten öyle mi?

32-Filmlerinde gösterdikleri gibi sürekli bayramları ya da törenleri var mı?

Evet hindu dini bayramları oldukça fazla o nedenle bir sürü festival organize ediliyor. Ekstra olarak Hindistan’da hristiyan ve müslümanlarında bayramları kutlanıyor. Ayrıca tahmin edersinizki her dinin ayrı bir kutsal günleri oluyor. Sikhzim, jainzm, budizm gibi.. Hepsinin olmasada büyük kısmında resmi tatil oluyor.

33-Hindistan’da ne iş yapılır?

Hindistanda her iş yapılır.

34-Hindistan’da kadının toplumdaki yeri nedir? Nasıl bir rol ve misyon yüklenmiş kadına? Bu anlamda sizin gözlemleriniz nedir?

Hindistan’da kadının toplumdaki yeri henüz yeni yeni çalışmalarla bir nebze iyileştirildi. Özellikle bazı kesimlerde kadınların hala dışarıda çalışmasına izin verilmiyor veya başlık parası yükü kızlardan çıkartılıyor.Hala kız çocuk öldürme riskine karşın hamilelikle cinsiyet tespiti yasak. Yasalarla biraz düzeltilmeye çalışılıyor olsa da çok uzun yolları var hala.

35-Holiye katıldınız mı? Tüm artistlerinin yaşadığı bir şehir varmış orası neresi?

Mumbai. Evet holiye katıldım.

36-Ganj Nehri’nde yanık insan kokusu var mı?

Varanasi’ye gitmedim ama yanan birini gördüm bazı aromatik yağlar sayesinde yakılınca

ceset düşünüldüğü gibi kokmuyor.

37- Kültürlerinde en çok dikkatinizi çeken ne var?

Benim için inançlar, yüzlerce yıllık bilgi, sanskritçe, meditasyon kültürü, klasik hint müziği enstrümanları, baharatları ve kullanım şekilleri, klasik hint dansları.

38-Festivallerini merak ediyorum genelde gerçekten filmlerinde gördüğümüz kadar eğlenceli bir millet mi?

Bizde hani “her kapı gıcırtısına oynar” dedikleri insan ırkı. Geneli eğlenceli dansı, müziği sever. Renkliler, komikler… Boşvermişlik insanı en güzel yapan şey bence.

39-Sokaklarında inekler geziyor mu?

Evet inek, köpek, maymun, yılan,öküz, bazı eyaletlerde fil, fare…Her canlıyı görebilirsiniz. Hindistanda kasten hayvan öldürmek ayıp.

40-İnsanları temiz mi?

Benim şahsen tanıdığım hintlilerin hepsi temiz. Hergün duşlarını alır, saçlarını tarar, dişlerini çok düzenli fırçalarlar. Varoşlarda yaşayanlar ise imkansızlıklarına rağmen hergün çamaşırlarını yıkayıp, kapılarının önünü süpürüyorlar. Ellerinden geleni yaptıklarına şahit oluyorum. Kalkıpta bu insanlara sırf musluklarından su akmıyor diye, çöp konteynerleri yok diye, yeni kıyafet alacak paraları yok diye pis diyemem. Kendi imkanlarına göre çok temizler.

41- Hindistan’da ingilizce mi çok konuşuluyor yoksa hintçe mi?

Her ikisi de konuşuluyor. Bazı eyaletlerde yaşayanlar birbiriyle anlaşmak için ingilizce konuşuyorlar. Mesela Tamilde Hintçe bilen çok az kişi var ve tamilce konuşuyorlar. Gujuratta gujurati. Birbirleriyle ingilizce anlaşıyorlar. İngilizce ayrıca resmi dil Hindistan’da.

42-Kadınlar genelde Sare mi giyiyorlar?

Bu da eyalete göre değişiyor. Mumbaide çokça göremezsiniz ama kuzeyde sıcak bölgelerde daha çok saree giyiniyorlar.

Yazalar:

Merdan AYDOGDU

Esra MOHAMMAD

Ebru DOGAN

One thought on “Hindistan Hakkında Soru-Cevaplar

  1. Ben kapalıyım Hindistan a gitsem çok garip karşılarlar mı müslümanlara bakış açıları nasıl ? Bir de Hintçe biliyor musunuz kolay bir dil mi ?

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s