Hindistanda yapmanız gereken 10 şey…

Hindistanda yapilmasi gereken ilk 10 sey 

*Sokak yemeklerini tatmak ;Hindistan sokak atıştırmalıklarının çokça olduğu bir ülke. Bu nedenle acısından tatlısına tuzlusundan ekşisine kadar çok geniş alanda sokakta anlık taze pişen yemekleri var. Mumbaide ve Goada sokak yemeklerini tattım. En ünlüleri vadapav ve golgappa ve samosa. Hijyen konusuna gelince nerde ne yemeli yazımda sizlere ipucu olacak restorantların listesini sokak yemekçilerini ve fiyat ortalamalarını yazıcam.                              

 

*Taze sıkılmış meyve suyu & meyve tüketmek; Hindistanda doğa çok cömert , meyveler seralardan pazarlardan değilde sokaktan ormandan tarladan toplanıyor. Yürüdüğünüzde birden bir hindistan cevizi yanınıza düşebiliyor. Ondan dolayıki her bir yanda taze meyve ve meyve suyu görebiliyorsunuz. Hindistanda paketli meyve suyu en az tüketilen şeylerden biri. Mümkün olduğunca bunu değerlendirin. Bol bol hindistan cevizi suyu, şeker kamışı suyu,ananas suyu için. Dalından muz kopartıp yiyin. Kesinlikle yediğiniz hiçbir muza benzemicek. Papaya mango dilimleri satın alın. Bunlar için alış veriş merkezlerine felan gitmenizede gerek yok, Sokak meyvecileri birebir . Taze ve temiz .. ilaçssız kimyasalsız naturel. Başka ayrıntı düşünmeyin. Keyfini çıkartın..

seker kamışı suyu

hindistan cevizi suyu

ananas suyu

plaj da masaj 


*Ayurvedik masaj ; Hindistan masajin ana vatanı. Ayurvedik masaj en eski bilinen bir ilim. Sanskiritçeden gelen bu kelime ayur yaşam , veda ilim demektir. Kerala masajin cenneti olarak bilinmektedir ama keralaya gidemezsenizde üzülmeyin, hindistanın bir çok yerinde ayurvedik masaj bulabilirsiniz. İnsanın ruhunu bikaç saatliğine bedeninden ayıran bu masaj sinuzit, depresyon,migren, bel sırt ağrıları gibi birçok bedensel ve ruhsal rahatsızlığa iyi geliyor. Ruhu besliyor. Buralara yolunuz düştüğünde masaj yaptırmayı unutmayın. Ayrıca plajlardaki ayak masajcılarınıda deneyin derim ..Onların kullandıkları yağ çok iyi kalitede olmasada masajın kalitesi iyi 🙂


*Pazarlar , Alışveriş Merkezleri ; 

Hindistan alış veriş demek birçoğuna göre. Güzel açık pazarlarıve bit pazarları var.. Eski eşyaları seviyorsanız mutlaka bu çarşı ve pazarlara uğrayın..
*Gece kulupleri ; Mumbai gece kulupleriyle ünlü bir yer . Yeni nesil geleneksel şeyleri pek sevmiyor malesef… Hindistanda Club nasıl olur demeyin inanılmaz eğlenceli. Hint müziklerinin mix halleriyle sabahlara kadar birbirini tanımamasına rağmen kol kola el ele dans eden yüzlerce insan görebilirsiniz ve bu çok çok eğlenceli. Ben gece klüplerini sevmememe rağmen inanılmaz eğlendim diyebilirim..

*Geleneksel kıyafetlerle gezin; Çılgınca gelebilir belki ama istedğiniz kadar kına yaptırın saree giyin salwar kamez giyin tikka takın kimse size dönüp bakmayacaktır bile.. Geleneksel şeylere düşkünseniz hindistan tam size göre bir yer abartılı takılar süsler boyalar halhallar onlarca bilezik hiç abes kalmıyor bu memlekette.. Çünkü herkes dilediğini giymekte özgür…

klasik hint erkek ayakkabısı

*Baharatları seviyorsanız zaten tam yerindesiniz ama hiç denemediyseniz yüzlerce baharatı deneyebilme imkanına sahip olacaksınız. Hindistanda 26 eyalet var herbirinin yemek kültürü baharatları kullanış şekilleri hatta baharatları bambaşka. Baş döndürücü.. Hepsini öğrenmek isteyeceksiniz ama zamanınız bile yetmeyecek.. Ben baharat çılgını biri olarak her gördüğümü edinmeye çalışıyorum herşeyi kullanıyorum ve aromaya bayılıyorum.. Her gelişimde her yeni bir insan tanıyışımda yeni bilgiler ediniyorum ve bu çok heyecan verici benim için❤️🔥 

baharat tarlası

*Rikşalar ; Hindistanda metro sıradan bir otobüs bile çok heyecanlı ama bizde olmayan tek şey rikşa.Hem çok uygun hem ufak oldugu için trafiğe takılmadan kolayca seyahat edebiliyorsunuz.Bu nedenle mümkün olduğunca rikşa kullanın. 


*Hint kınası ; hindistanda rituelleri tamamlamak için mutlaka hint kınası yaptırın..Hem kısa sürede hemde uygun fiyata muhteşem dizaynlar yaptırabilirsiniz.Sokakta veya dövmeci dükkanlarında yaptırabilirsiniz fiyatları 5,10,20 lira arasında değişiyor.

*Hindu tapınaklarını gezin; hangi inanışta olursanız olun gittiğiniz ülkedeki insanları anlamak için onların inançlarına saygı duyun ve hint tapınaklarını gezin çok etkileyici ritüellerle karşılaşacaksınız. Hindistanda çok fazla tapınak var. Hamgi bölgede kalıyorsanız o bölgedeki eski tapınakları gezebilirsiniz. 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s